“Enez’e Değer Katacak Etkinlikler” serisinin dördüncüsü gerçekleştirildi.

18 Aralık 2018
123
“Enez’E Değer Katacak Etkinlikler” Serisinin Dördüncüsü Gerçekleştirildi.

Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen “Enez’e Değer Katacak Etkinlikler” serisinin dördüncüsü ve 2018 yılı son etkinliği 16 Aralık Pazar günü gerçekleştirildi.

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ve Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantının konusu; Enez’in ve bölgemizin sorunları, potansiyeli ve alternatif kalkınma stratejileri oldu.

Toplantıda, Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği Başkanı İsmet Esengin’in açış konuşmasının ardından Enez Kaymakamı Elif Canan’da konuklara “Hoş geldiniz” dedi. Keşan TSO ile bir arada olmanın önemli olduğunu düşündüğünü vurgulayan Elif Canan; “Ayrıca Enez’de her kesimden insanın sabahın bu vaktinde bir araya gelerek burada Enez’in sorunlarını tartışıyor olmasından da çok mutluyum” dedi. Elif Canan son olarak “Sezonun 3 ayla kısıtlı olmasının aşılabilmesi ve turizmin 12 aya yayılabilmesi için alternatifler tartışılmalı” dedi ve bazı örnekler verdi.

Daha sonra kürsüye gelen Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı’da, Enez’in gidilecek son nokta olması dolayısıyla buraya ancak merak edenlerin ya da tesadüfen duyanların geldiğini o nedenle tanıtıma çok önem vermek gerektiğini belirterek, Enez’de tarım ve hayvancılığın da çok önemli olduğunu, bu konuda da çeşitli alternatiflerin düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı’da yaptığı sunumla bölgenin genel ekonomik yapısını rakamsal tablolarla ortaya koydu.

Enez’in bölge için önemini çeşitli örneklerle vurgulayan Şapçı, Enez’in ekonomik yapısında tarımın %70 payı olduğunu belirterek, hizmet sektörünün, özellikle turizmin payının arzulanan seviyenin çok uzağında olduğuna dikkat çekti.

Gerek Keşan’da kurulacak Gıda OSB’nin, gerek 1/25000’lik master planlarının, gerekse tarım ve turizm sektöründe yapılacak nitelikli yatırım ve uygulamaların katkısı ile bölgenin yetişmiş işgücünün katılımı ile sağlıklı bir kalkınma modeli uygulanabileceğini tablolar ve grafiklerle ifade etti.

Şapçı ayrıca;  “Keşan TSO olarak Enez’in her sorununa destek olamadığımızı biliyoruz. Ancak sabahın bu saatinde burada toplanan insanları görünce önümüzdeki günler için çok umutlandım. Enezlilerle birlikte pek çok şeyi başarabileceğimize inanıyorum” dedi.

Şapçı daha sonra soruları yanıtladı ve önerileri dinledi.

Toplantının sonunda kaymakam Elif Canan, Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı’ya Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği’nin plaketini vererek teşekkür etti.

Dernek Başkanı Esengin toplantının sonunda, Kartopu Enez Gönüllüleri Derneğinin 2019 yılında da Enez’e değer katacak etkinliklere devam edeceklerini ve Ocak 2019’da Enez’de eğitim sorunlarını işleyeceklerini belirtti.

Enez Kalkınma Öncelikleri Sunumu İçin Tıklayın

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ekonomi Bakanlığı
TOBB Türkiye Fuar Rehberi
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
İktisadi Kalkınma Vakfı
Kredi Garanti Fonu
Meybem
Tepav
Tobb Üniversitesi
Kosgeb
Resmi Gazete

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close