İşverenlere MEGİP hakkında detaylı bilgi verildi

13 Kasım 2018
127
İşverenlere Megip Hakkında Detaylı Bilgi Verildi

Keşan TSO'da, MEGİP kapsamındaki yeni İŞKUR ve SGK teşvikleri anlatıldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Edirne İl Müdürlüğü, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Edirne İl Müdürlüğü, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası), İpsala TB ve MMMBD (Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Birliği Derneği) Keşan Şubesi işbirliğinde düzenlenen MEGİP (Mesleği Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü) bilgilendirme toplantısı dün gerçekleştirilirken, işverenlere, destek ve teşvikler hakkında bilgiler verildi.

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ile imzalanan ve 2 yıl boyunca mesleki eğitim kurslarında teorik ve pratik eğitimin bir arada uygulanacağı sistem olan MEGİP ile ilgili bilgilendirme toplantısına; Edirne Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İl Müdürü Şengül Çildam, Edirne Sosyal Güvenlik İl Müdürü Süleyman Lale, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TB Meclis Başkanı Kemalettin Uslu,  İpsala TB Meclis Başkanı Necati Görür, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, MMMBD Keşan Şubesi Başkanı Eralp Batman, SGK Keşan Merkez Müdürü Ali Kaçmaz ve İŞKUR Keşan Hizmet Merkezi Şube Müdürü Mehmet Yazıcı ile mali müşavir ve muhasebeciler ile işveren temsilcileri katıldı.

Mutaf: "Gerek finansman gerekse bürokratik konularda sorunları çatı örgütümüz TOBB kanalıyla gereken mercilere iletmeye gayret gösteriyoruz"

Toplantının açılış konuşmasını, Kadir Mutaf yaptı. Keşan, İpsala oda ve borsaları olarak, öncelikle görevlerinin, üyelerinin sorunlarını, projelerini, çözüm önerileri ile birlikte, TOBB aracılığı ile ilgili kurum ve kuruluşlara ileterek bu sorunlara dair çözümlerin aranması konusunda girişimlerde bulunmak olduğunu dile getiren Mutaf, şunları söyledi; "Öncelikle, ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde, her üyemizin sorunları ile ayrı ayrı hassasiyet ile ilgilendiğimizi bilmenizi isteriz. Gerek finansman gerekse bürokratik konularda sorunları çatı örgütümüz TOBB kanalıyla gereken mercilere iletmeye gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda; en son geçtiğimiz günlere Antalya YÖREX Fuarı'nda oda ve borsa başkanlarımız ile Halk Bankası Genel Müdürümüzün katılımlarıyla toplantı gerçekleştirdik. Finansal konular ve sorunlar konusunda, piyasayı rahatlatıcı aksiyonların kısa bir süre içerisinde uygulamaya konacağının beklentisi içindeyiz. Gerek enflasyon ile mücadelede tam destek projesi, gerek TOBB ve KGF destekli nefes kredileriyle ve son olarak açıklanan vergi indirimleri paketi ile bu süreci birlik içinde atlatacağımızdan hiç şüphemiz yoktur. İşte bugün yine daha önce çalışmaları başlatılan, TOBB, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu arasında imzalanan, kısa adı MEGİP olan kamu özel sektör işbirliğinin yeni bir örneği olan istihdam ve mesleki gelişime çok katkısı olacak en önemlisi de iş dünyasının en önemli sorunlarında biri olan nitelikli eleman sorununa merhem olacak bu projenin sunumu toplantısında birlikteyiz. Aynı zamanda, sosyal güvenlik konusunda, istihdam teşviklerinin detaylarının da sunulacağı bu toplantıya Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası ve Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği Keşan Şubesi ile birlikte düzenlemekteyiz."

Batman: "Ticari işletmeler herkes için bir değer"

Daha sonra söz alan Üzeyir Eralp Batman, ticari işletmelerin herkes için bir değer olduğunu ve bu değerlerin korunması ve kollanması gerektiğini belirterek, "İşletmelerimizi sacayağı gibi düşünürsek, bir ayağı biziz ve her işletmede de varız. Amacımız; müşterilerimize daha fazla katkı sağlamak, onların çıkarlarını kanunların verdiği haklar çerçevesinde korumak ve işletmeleri ileriye taşımak. Bu yolda ortak çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu ortak paydada bizleri buluşturan tüm kurumlara da teşekkür ederim." dedi.

Lale: "Toplamda 290 milyon 161 bin 248 TL'lik alacağımız yapılandırılmıştır"

Toplantının devamında söz alan Süleyman Lale ise sözlerinin 7143 Sayılı Yasası ile ilgili bilgi vererek, "11 bin 801 başvuru oldu. Bu başvuru sonucunda toplamda 290 milyon 161 bin 248 TL'lik alacağımız yapılandırılmıştır. İlk taksit ödemesinin son günü itibarıyla da yaklaşık 61 milyon 665 bin 315 TL'lik tahsilat yapıldı. Bu bizim için önemli bir oran. Bu nedenle siz işverenlerimize, daha sonra da meslek mensuplarına teşekkür ederim. Bir diğer konu, 2017 yılında başlatılan Milli İstihdam Seferberliği programıdır. 2017 yılında İŞKUR İl Müdürlüğümüze ile yaptığımız çalışmalarda, Edirne için belirlenen istihdam oranlarına ulaşmış bulunuyoruz. 2017 yılı sonu itibarıyla Türkiye'deki istihdam rakamlarına baktığımızda 1 milyon kişi özel sektörde işe yerleştirme oldu. Bu rakam, Cumhuriyet tarihindeki en büyük orandır. Mevzuatımızda 11 adet teşvik uygulaması bulunuyor. İmalat ve bilişim sektörlerinde, mevcut istihdama eklenecek her bir sigortalının prim ve vergileri İŞKUR ve devlet tarafından karşılanacaktır. Diğer bir ifadeyle, ilave istihdam edilen her bir sigortalı için prim ve vergi desteği 883 TL ile 2 bin 151,50 TL arasında değişmektedir. İlave istihdam teşviki 2022 yılının Aralık ayına kadar devam edecektir." diye konuştu.

Çildam: "MEGİP ile nitelikli eleman ihtiyacının karşılanacağını düşünüyoruz"

Toplantıda son konuşmayı, Şengül Çildam yaptı. Dünyanın en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğuna dikkat çeken Çildam, "Diğer de mesleksizlik olduğuna göre; İŞKUR, nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması amacıyla programlar düzenlemektedir. MEGİP ile nitelikli eleman ihtiyacının karşılanacağını düşünüyoruz. İşe İlk Adım Projemiz, yüksekokul ya da fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerimiz, İşbaşı Eğitim Programlarımızdan faydalanması durumunda, işverenlerimiz zorunlu istihdam sonra, 12 ay daha istihdam taahhüdünde bulunması durumunda zorunlu istihdam sürecindeki kişinin maaşının yüzde 50'si işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. 0-14 yaş aralığındaki çocuğu olan kadınlarımız, İşte Anne Projemizden faydalanmaları durumunda İşbaşı Eğitim Programlarımızdan 70 TL kursiyer zaruri gideri almaktadırlar. Engellilerimize de iş kurmaları durumunda 50 bin TL'ye kadar hibe desteklerimiz, eski hükümlülerimize de 30 bin 442 TL'ye kadar hibe desteklerimiz ile destekliyoruz. Keşan'daki merkezimiz, gerekli hizmetleri sunuyor." şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından, SGK ve İŞKUR teşvikleri hakkında, kurumların hazırladığı sunumlar katılımcılara aktarıldı. Toplantı, soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ekonomi Bakanlığı
TOBB Türkiye Fuar Rehberi
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
İktisadi Kalkınma Vakfı
Kredi Garanti Fonu
Meybem
Tepav
Tobb Üniversitesi
Kosgeb
Resmi Gazete

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close