KDV İadelerinde Ödeme Süreci Hızlanıyor

25 Şubat 2019
176
Kdv İadelerinde Ödeme Süreci Hızlanıyor

KDV iadesi ön kontrol raporuna göre, iade talebinin olumsuzluk tespit edilmeyen kısmının yüzde 50’si raporun oluşturulmasından itibaren 10 iş günü içinde mükellefe iade edilecek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan, Ocak 2019 ve sonrasındaki işlemlerinden kaynaklanan ve işlem türü itibariyle YMM KDV iadesi tasdik raporu ile talep edilebilen nakden iade taleplerinin KDVİRA sistemi tarafından sorgulanabileceğini bildirdi.

İade talebinin olumsuzluk tespit edilmeyen kısmının yüzde 50’sinin raporun oluşturulmasından itibaren 10 iş günü içinde mükellefe iade edileceğini de sözlerine ekleyen Arıkan, düzenlemeden yararlanacak mükellefler için aranacak şartları ise şu şekilde sıraladı;

* En az 24 dönem (Vergilendirme dönemi 3 aylık olanlar için en az 8 dönem) KDV beyannamesi vermiş olması.

* Daha önce en az üç vergilendirme dönemine ilişkin iade talebinin sonuçlanmış olması.

* Kendisi, ortakları ve kanuni temsilcilerinin özel esaslara tabi olmaması.

* Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimlerince yapılan değerlendirme ve analizler sonucunda bireysel olarak veya organize bir şekilde sahte belge düzenleme tespiti nedeniyle incelemeye sevk edilmemiş olması.

* Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimlerince iade taleplerinin riskli iade kapsamında incelemeye sevk edilmemiş olması.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ekonomi Bakanlığı
TOBB Türkiye Fuar Rehberi
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
İktisadi Kalkınma Vakfı
Kredi Garanti Fonu
Meybem
Tepav
Tobb Üniversitesi
Kosgeb
Resmi Gazete

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close