Keşan Ekonomi Forumu’nun 6.sı Keşan TSO’da gerçekleştirildi.

30 Ekim 2018
131
Keşan Ekonomi Forumu’Nun 6.sı Keşan Tso’Da Gerçekleştirildi.

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası), İpsala TB ve KEYİAD (Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği) işbirliği ile “Yerel Ürün ve Hizmetler ile Ekonomide Çıkış Yolu” başlığıyla düzenlenen Keşan Ekonomi Formu dün gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü KEYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eler’in yaptığı formda; DEİK Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi Başkanı Pınar Eczacıbaşı, Bigchefs Kurucusu Gamze Cizreli, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, DEİK Türkiye – Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet‘in konuşmacı olarak yer aldı.

Saat 15.15 sıralarında başlayan form, Keşan TSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Forma; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ve çok sayıda konuk katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Şapçı, şunları söyledi: “Bugün birbirinden değerli konuklarımız, ‘Yerel ürün ve hizmetler ile ekonomide çıkış yolu’ konusuyla bizlere bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunacaklar. Bu kapsamda bizlerde, Antalya’da düzenlenen YÖREX Fuarı’na Keşan ve İpsala oda borsaları olarak, tescilli ürünlerimiz olan Keşan Satır Et ve İpsala Pirincinin tanıtımına katkı vermek amacıyla, stant bazında katılım sağladık. Yine fuar kapsamında, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye Halkbankası Genel Müdürü Osman Arslan’ın katılımları ile oda ve borsalar istişare toplantısını gerçekleştirdik. Toplantıda, oda ve borsalarımızın TOBB önderliğinde bakanlıklardan talep ettiği konular ele alındı. Şimdi çok kısaca, başlıklar halinde, bu önemli konular ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum. Ticaret Bakanlığı​ve TOBB arasında yapılan istişare sonucunda: Denetimler, kontroller ve söylemler önümüzdeki aylarda yumuşatılıp iş camiasının yanlış yaftalamasının engellenmesine çalışılacak. Çalışma Bakanlığı​ve TOBB arasında yapılan istişare sonucunda asgari ücret desteği genişletilip, işverenin brüt olarak ödediği ücreti değiştirmeden çalışanın eline daha fazla ücret geçmesi sağlanacak. İstihdamın teşvikleri konusunda çalışılıp işsizlik oranın aşağılara çekilmesi sağlanacak. Bankalar Birliği ve TOBB arasında yapılan istişare sonucunda kredi yapılandırılmasının arttırılarak devam etmesi, KOBİ kredilerinde rahatlık sağlanması, komisyonlar ve işlem ücretlerinde bankaların bazı feragatlerde bulunulmasını sağlamak ve özellikle ihracatçılarımıza değişen şartlarda yardımcı olmak için Eximbank’tan talepler taraflarına iletildi. Hazine Maliye Bakanlığı​ve TOBB arasında yapılan istişare sonucunda ise birikmiş KDV’lerin diğer devlet borçlarından indirilmesi, enerjideki yüksek fiyat artışlarına devlet desteği getirilmesi, KOBİ desteklerinin güncellenmesi, tarım ve hayvancılık için düşük faizli kredilerin tekrar gündeme alınması gibi konularda oda ve borsalar olarak TOBB’un önderliğinde ilgili bakanlıklarımıza taleplerimizi ilettik. Ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimiz günlerde birlik olup herkesin üzerine düşen vazifeyi tam ve eksiksiz yapması önem arz etmektedir. Bu bağlamda, geleneksel hale gelen bu organizasyonda bizleri bir araya getiren, başta KEYİAD Başkanı Ahmet Eler ve tüm KEYİAD Yönetim Kurulu’na, en önemli hazine olan zamanlarını bizlere ayıran değerli konuşmacılarımıza ve tüm misafirlerimize, şahsım ve üç oda borsa adına teşekkür eder, 6’ncısı düzenlenen Keşan Ekonomi Formunun hayırlı olmasını dilerim.”

Form; Eczacıbaşı, Cizreli, Öncel ve Ahmet’in konuşmalarının ardından gelen soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ekonomi Bakanlığı
TOBB Türkiye Fuar Rehberi
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
İktisadi Kalkınma Vakfı
Kredi Garanti Fonu
Meybem
Tepav
Tobb Üniversitesi
Kosgeb
Resmi Gazete

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close