MEGİP ile İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapılacak

05 Kasım 2018
111
Megip İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapılacak

MEGİP Projesi kapsamında, İŞKUR ve SGK destekleri hakkında genişletilmiş toplantı yapılacak.

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası), İpsala TB (Ticaret Borsası), İŞKUR Keşan Hizmet Merkezi Şube Müdürlüğü, SGK Keşan Merkez Müdürlüğü ve MMMBD (Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği) Keşan Şubesi tarafından, gerçekleştirilen ortak açıklamada, MEGİP (Mesleği Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü) ile ilgili dün düzenlenen toplantıda bazı bilgiler verilirken, geniş kapsamlı bilgilendirmenin ise 6 Kasım'da yapılacak toplantıda verileceği bildirildi.

Saat 11.00 sıralarında başlayan toplantıya; İpsala TB Meclis Başkanı Necati Görür, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, MMMBD Keşan Şubesi Başkanı Eralp Batman, SGK Keşan Merkez Müdürü Ali Kaçmaz ve İŞKUR Keşan Hizmet Merkezi Şube Müdürü Mehmet Yazıcı katıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Necmi Kaymaz, işverenlerin ödediği sigorta primlerine 5510 Sayılı Kanun'da yapılan düzenlemeyle 5 puan indirim yapıldığını dile getirerek, "Böylece devletin sigorta primlerine katkısı başlamıştır. Devletin sigorta primlerine katkısı sadece yüzde 5 değildir. Bu bilgileri, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aldığımız doğrultuda paylaşıyoruz. Sigortalı çalışanların özel sektör işyeri, işverenlerin kayıtlı sigortalı istihdamlarının arttırılması, kadın, genç, engelli ve hükümlü istihdamının arttırılması, bölgesel büyük ölçekli yatırımların ve stratejik yatırımların özendirilmesi, bölgesel gelişmişlik ve farklılıkların azaltılması için devletin 11 farklı teşviki bulunuyor. Birlikte yapacağımız çalışmalar ile bu teşviklerden, işletmelerimizin daha fazla faydalanması için birlikte çalışacağız. Tüm işletmelerimizin, sosyal güvenlik primlerinden faydalanması için kendi mali müşavirlerden, SGK'dan, İŞKUR'dan yardım talep edebilirler. SGK primlerini ödeyenlerin cezalandırıldığı konuşuluyordu. Ancak bu teşvik ve destekler ile bu durumun böyle olmadığı görünüyor. SGK primini düzenli ödeyen işletmeler için bunlar birer fırsattır. Bu anlamda Keşan'daki mali müşavirler ve muhasebeciler toplantıya mutlaka katılmalı." dedi.

Daha sonra söz alan Necati Görür, devletin, İŞKUR ve SGK üzerinden yaptığı teşvikler sayesinde, istihdamın artacağını belirterek, "Kanunlar çerçevesinde, doğru çalışan sanayici için primler biraz yüksek kalıyor. Küçük olan yerleşim yerlerinde kaçak işçi çalıştırma gibi bir olanak yok. Ancak büyük şehirlerde, primler nedeniyle yabancı uyruklu kişilerin kaçak çalıştırılabildiğini ve vatandaşlarımızın işsiz kaldığını duyuyoruz. Bu anlamda teşviklerin istihdama katkı sağlayacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Kadir Mutaf da, 6 Kasım 2018 Salı günü saat 14.00'te, Keşan TSO'da bu teşvikler ile ilgili geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştireceklerinin altını çizerek, "Yakın tarihte yen bir proje olan MEGİP imzalandı. Ülkemizde nitelikli eleman sorunu ciddi hale geldi. Dolayısıyla, bu proje kapsamında, bu soruna merhem olunacaktır. Düzenleyeceğimiz toplantı ile MEGİP hakkında da bilgilendirmede bulunacağız. Bu projeye çok önem veriyor ve üyelerimizin bu projeden faydalanmasını umuyoruz. Ayrıca, şuanda üyelerimizin yararlandığı İşbaşı Eğitim Programı hakkında da bilgilendirmede bulunulacak. Bu projeler ve destekleri, basit ve sadeleşmiş bir dille gerçekleştireceğimiz toplantıda, merak edilen sorular da cevaplandırılacak. Aynı zamanda çalışan annelere aylık 400 TL bakım desteğinin verildiğini ve bunun detayları ile ilgili de bilinmeyenleri aktaracağız. Daha büyük bir etki olması için toplantıya buradaki kurumlarımız ile birlikte gerçekleştireceğiz. Kurum müdürlerimize de ayrıca teşekkür ederiz. Bu tür konularda, donanımları ile bölgeye ellerinden gelen yardımı yapıyorlar." şeklinde konuştu. Eralp Batman ise destek ve hibelerin işverenlere daha net ve yalın bir şekilde anlatarak istihdama katkı sağlamaları durumunda mutlu olacaklarının altını çizerek bu katkı için hazır olduklarını kaydetti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ekonomi Bakanlığı
TOBB Türkiye Fuar Rehberi
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
İktisadi Kalkınma Vakfı
Kredi Garanti Fonu
Meybem
Tepav
Tobb Üniversitesi
Kosgeb
Resmi Gazete

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close