NEFES KREDİSİ GELİYOR…

30 Mart 2018
411
Nefes Kredisi Geliyor…

31 Martta İzmir’de “Nefes Kredisi Projesi’nin” Tanıtımı Yapılacak…

KOBİ’lere Düşük Faizli Kredi Amaçlayan “Nefes Kredisinde” İkinci Uygulama Dönemi Başlıyor.

Nefes Kredisine Nisan Ayının İlk Haftasından İtibaren Başvuru Yapılabilecek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası, Denizbank, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası işbirliğinde hayata geçecek olan ve 2017 yılında başarı ile uygulanan TOBB Nefes Kredisine Nisan ayının ilk haftasından itibaren başvuru yapılabileceğini dile getirdi.

Helvacıoğlu açıklamasında, üyelerin düşük faizli ve mevduat faizinin altında bir kredi imkanına kavuşacağını belirterek şunları kaydetti;

Yarın İzmir’de “Nefes Kredisi Projesi’nin” Tanıtımı Yapılacak…

“2017'de KOBİ'lerimizin büyük ilgi gösterdiği nefes kredisinin ikinci kez uygulanması için çalışmalar başlatılmıştı. 31 Mart Cumartesi günü, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve banka yöneticilerimizin katılımıyla, bizlerinde davetli olduğu, Nefes Kredisi’nde ikinci dönemin tanıtımı için İzmir’de bir program gerçekleştirilecek. Bilindiği üzere, nefes kredisinin ilk uygulamasında yıllık %9,9 faizle KOBİ’lerimize kredi kullandırılması sağlanmıştı. Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu’nun dahil olduğu sistemde, KOBİ’ler oda ve borsalar üzerinden finansmana erişim sağlayabilmişti. Yine TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından 2016 yılı Aralık ayında duyurusu yapılan nefes kredisi için TOBB, 365 oda ve borsa ile birlikte toplam 500 milyon liralık mevduatını tahsis etmişti. Bunun karşılığında yaklaşık 80 bin firma için 5 Milyar Liralık kredi hacmi oluşturulmuştu. Süreç sonunda da yaklaşık 30 bin KOBİ’nin 3 Milyar TL’ye yakın bir kredi kullanması mümkün olmuştu.”

Kullandırılacak Kredi Miktarı En Az 2 Kat Artacak…

Yeni dönemde de, nefes kredisi faizinin piyasa faizlerinden daha düşük olmasının sağlanacağını vurgulayan Helvacıoğlu açıklamasına şöyle devam etti; “Bu sefer ki uygulamada ilkinden farklı olarak, katılım bankalarıyla birlikte 6 bankanın sisteme dahil olacağı kaydediliyor. Daha da önemlisi buna bağlı olarak, kullandırılacak kredi miktarının da banka sayısının artmasına bağlı olarak en az 2 kat artacağı ifade ediliyor.”

Üyelerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak amacıyla 2017 yılında başarı ile gerçekleştirilen TOBB Nefes Kredisi Projesinin, 2018 yılında da tekrarlanıyor olmasının kendilerini oldukça memnun ettiğini dile getiren Helvacıoğlu; “İnanıyoruz ki; bu kredinin kullanılması piyasalara da olumlu bir şekilde yansıyacak ve KOBİ’lerimize zorlu geçen kış aylarının ardından bir nefes aldıracağını düşünüyoruz. Kredinin kullanımından sonraki süreçte de, bütün bankalarımızın kredi faizlerini düşüreceklerini ve bunun da bir sinerji yaratarak, piyasalara olumlu bir hava yansıtacağı kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ekonomi Bakanlığı
TOBB Türkiye Fuar Rehberi
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
İktisadi Kalkınma Vakfı
Kredi Garanti Fonu
Meybem
Tepav
Tobb Üniversitesi
Kosgeb
Resmi Gazete

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close